Higiena psychiczna
Każdy z nas żyje w określonym środowisku, który może wpływać pozytywnie bądź negatywnie na nasze zdrowie psychiczne. Rodzina, rówieśnicy, szkoła, to obszary z określonym bagażem emocjonalnym. Poza środowiskiem, oddziałują na nas takie czynniki, jak sposób spędzenia wolnego czasu, styl życia, dieta, itp. Wszystkie one mają znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne.
Na początek kilka faktów
Higiena psychiczna to czynności chroniące zdrowie psychiczne. Mają na celu osiągnięcie m.in. satysfakcjonujących relacji z innymi, efektywnego radzenia sobie w środowisku, poczucia zadowolenia i szczęścia oraz równowagi wewnętrznej. Krótko mówiąc ? higiena psychiczna jest działaniem zmierzającym do utrzymania lub przywrócenia zdrowia psychicznego.
Co mogę zrobić aby zadbać o higienę psychiczną?
Przede wszystkim należy podkreślić, że dbania o sferę psychiczną trzeba się nauczyć. Tak jak w dzieciństwie ukształtowano w nas nawyk mycia zębów, tak o zdrowie psychiczne należy dbać w ten sam sposób, czyli permanentnie.
Zatem, przejdźmy do konkretów:
- Dbaj o siebie. Wsłuchaj się w swoje potrzeby i zastanów się jak możesz się zatroszczyć o to, czego potrzebujesz.
- Myśl pozytywnie. Dbaj o dobre samopoczucie, może Ci to pomóc dostrzec pozytywne aspekty sytuacji.
- Poznaj siebie. Staraj się odkryć swoje silne i słabsze strony. Dzięki temu możesz budować zdrową pewność siebie.
- Obserwuj własne myśli, jakie one są pozytywne czy pesymistyczne? Jakie emocje odczuwasz najczęściej? Zastanów się co sprawia Ci radość, a co wywołuje złość albo smutek. Wsłuchaj się w swoje emocje i zastanów skąd się biorą. Traktuj je poważnie, one pomagają Ci odkryć, co jest dla Ciebie ważne.
- Pomyśl o swoich pragnieniach i oczekiwaniach na przyszłość
- Naucz się odpoczywać. Staraj się znaleźć czas dla siebie i spędź go w przyjemny dla Ciebie sposób. Może to być spacer na świeżym powietrzu, wieczór z ulubioną książką, spotkanie z przyjaciółmi. Wszystko to co pozwoli Ci się zrelaksować i odetchnąć od codziennych obowiązków.
- Szanuj siebie. Bądź dla siebie dobry i wyrozumiały. Doceniaj własne sukcesy, nawet te niewielkie. Nie koncentruj się na swoich wadach i niedoskonałościach a zaletach i mocnych stronach.
- Rozwijaj się. Wspieraj swoje mocne strony.
- Dbaj o swoje otoczenie. Unikaj destrukcyjnych i stresujących sytuacji, otaczaj się ludźmi, którzy będą Cię wspierać w rozwoju.
Nie istnieje uniwersalny przepis na szczęście. Pomimo tego, niech troska o siebie, własne potrzeby i otoczenia będzie obowiązkowa, jak mycie zębów!
mgr Aleksandra Kołtun - psycholog